Dobri Dobrev Kimdir?

Yazar Gökhan Asan on Sunday, 22 September 2013 | 08:31

98 yaşındaki iyilik meleği, kimilerine göre Tanrı'nın oğlu Dobri Dobrev hakkında bu zamana kadar hiçbir şey okumadım, bu ismi daha önce hiç duymadım diyorsanız, bu yazı amacına ulaşacak gibi görünüyor. Birkaç gündür yerli ve yabancı basında kendine yer buldu bu adam ve onun ibretlik hayatı. Hızla konuya girmekte fayda var.

Dobri Dobrev Kimdir?

98 yaşındaki bu adam şu anda Bulgaristan’ın Sofia kentinde bir yerlerde yaşamını sürdürüyor. Bir dönem Tanrı’nın oğlu olduğuna o kadar çok inanan varmış ki tabiri caizse, bu yaşlı adam yürüyen bir anıta dönüştürülmüş. Aslına bakarsanız halen insanların sonsuz derecede saygı ve sevgi duyduğu bir yardım meleği olarak biliniyor bu sevimli yaşlı adam.

Dobri, 2. Dünya savaşından sağ çıkmayı başarmış ama duyma yetisini bu savaş esnasında kaybetmiş. Ama yaşama arzusunu hiçbir zaman kaybetmeyen bu adam, inanması zor ama kendi yaptığı kıyafetler içinde, yaşadığı küçük köyden Sofya merkeze kadar, 10 kilometreden fazla yolu, hiçbir modern ulaşım aracı kullanmadan katediyor.

Peki neden?

Acı ama gerçek, bu yaşlı adamın dilenmekten başka hiçbir seçeneği yok. İşte tam bu noktada ona neden Tanrı’nın oğlu sıfatını yakıştırdıklarını anlamanız daha mümkün. Hayatındaki bütün zevklerden vazgeçen ve yollarda, ama çoğunlukla kiliselerin, katedrallerin önünde dilenen bu adam, dilenerek kazandığı her bir kuruşu, kötü durumdaki Bulgar kiliselerinin, katedrallerinin restorasyonuna, yetimhanelerin elektrik ve su gibi giderlerine harcamıştır ve halen bu kalemlere kazandığı bütün parayı yatırmaktadır. Şu ana kadar 40.000 euro’ya yakın para bağışladığı bilinen bu yaşlı adam, aylık sadece 80 euro gibi komik bir emekli maaşıyla ve hayırseverlerin yardımlarıyla ayakta durmaktadır.0 yorum:

Post a Comment

 
Copyright © 2013. Bilginti - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..