Solaryum ve Bilinmesi Gerekenler

Yazar Gökhan Asan on Tuesday, 9 July 2013 | 12:27

Parlak ve bronz bir tene sahip olmayı hemen hemen tüm bayanlar ister. Yaz mevsiminde deniz, havuz ve kumsal olanaklarının fazla olması güneşlenmeyi kolaylaştırmakta, dolayısı ile bronz ten olanağını mümkün kılmaktadır. Fakat kış mevsiminin gelmesi ile birlikte bronzlaşma imkanı da sınırlanmaktadır. Bayanlar bronzlaşmak için kolay ve hızlı olan solaryumu özellikle kış aylarında tercih etmekte, böylelikle yaz-kış bronz ve ışıl ışıl bir tene sahip olabilmektedir. Fakat güneşin ışınları bile vücut için ciddi bir tehdit oluşturmakta iken, solaryumun zararları konusunda yeterince bilgi sahibi misiniz?

Solaryumun Zararları ve Bilinmesi Gerekenler :

  1. Solaryum, UV ışını üreten lambalardan oluşan ve yapay bir bronzluk sağlayan makineye verilen isimdir. Solaryumu kullanırken dikkat edilmesi gereken kurallara uyulduğu takdirde, alınacak olan zararlar en aza indirilebilir.
  2. Solaryum UV ışınlarından oluştuğu için direkt olarak gözlerle temas halinde olduğunda gözlerde katarakt gibi problemin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden solaryuma girmekte ısrar ederseniz, gözlerinize mutlaka koruyucu gözlüklerden takmalısınız.
  3. Bilinçsiz bir şekilde solaryuma girmek deride yanıklara ve ilerleyen zamanlarda deri-cilt kanserlerine neden olabilir. Bu yüzden solaryuma girmeden önce mutlaka bir cilt testi yaptırmalı, açık tenli iseniz belirli ve düşük bir dakika ile başlamalısınız.
  4. UV ışını yayması nedeni ile solaryumun D vitamini açısından faydalı olduğu söylenmektedir. Fakat uzmanlar, solaryum cihazlarının çok hızlı bir şekilde UV ışınları yaydıkları için D vitamini sağlamadığını, aksine ışınların vücuda direkt olarak gelmesinden ötürü daha zararlı olduğunu söylemektedirler.
  5. Solaryum cildin yağ dengesini bozduğu için ciltte kuruluğa sebep olur. Bu yüzden solaryumdan çıktığınızda cildinizi bolca nemlendirmeniz gerekir.
  6. Solaryum cilt derisinin altında bulunan destek dokusunun kalınlaşmasına ve tahrip olmasına neden olur. Cildin ne dengesi bozulur.
  7. İleri zamanlarda cildin erken yaşlanmasına ve cilt üzerinde lekelerin oluşmasına neden olur.
  8. Solaryuma girmiş bir cildin, güneşin zararlı etkilerinden daha az etkileneceği görüşü doğru bir görüştür. Fakat solaryuma girildiğinde alınan UV ışınları ile bu zararlı etki güneşe çıkmadan çok önce zaten alınmış olmaktadır.
  9. Eğer solaryuma girmekte ısrarlı iseniz, makineye girmeden önce vücudunuza solaryumda kullanılmak üzere üretilmiş, solaryumun zararlı etkilerini hafifleten kremlerden mutlaka sürmelisiniz.

0 yorum:

Post a Comment

 
Copyright © 2013. Bilginti - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..