Amerikan Pitbull Terrier ve gerçekler

Yazar Gökhan Asan on Thursday, 23 May 2013 | 13:14

Bana sorarsanız, Amerikan Pitbull Terrier, dünya üzerinde en fazla yanlış anlaşılan köpek cinsidir. Bu köpekler kesinlikle insanlardan nefret eden, fırsat buldukça onları yiyen bir türe ait değildir. Bu köpeklerin içlerinde var olan, doğal agresif tavırları insanlara değil, diğer köpeklere ve hayvanlara karşıdır. Ama inanın doğru zamanda, doğru kişilerce sosyalleştirme çabaları içerisine girildiğinde, pitbullar en küçük köpek ırklarıyla bile dost olabilirler.


Amerikan Pitbull Terrier çocuklarla ve yetişkinlerle oldukça iyi geçinen, son derece sadık, inanamayacağınız kadar eğlence düşkünü, sevgi dolu bir köpek türüdür. Bu köpekler sahipleri bildikleri kişiye inanılmaz derecede sadıktırlar ve efendilerinin her ifadesi onlar için bir emirdir. Pitbullar, sahiplerini ve onun sahip olduğu her şeyi ölümü pahasına savunur ve bunu yaparken dışarıdan gelen tehlikenin ayarını çok iyi hissederler.

Amerikan Pitbull, doğru ellerde bakılması gereken bir türdür ve köpek bakımından anlamayan kişilerin bu köpekten uzak durması herkesin yararına olabilir. Asıl sorun, köpeğin kendine göre hal ve hareketleri olabileceğini hesaba katmayan, köpek sahiplerinden kaynaklanmaktadır çünkü çoğu zaman bu kişilerin elinde, pitbull evin reisi olur çıkar. Küçük bir köpek türü için bu durum belki de çok ciddi bir sorun arz etmez, ama çenesiyle bir tonluk bir kuvvet uygulayabilecek bir köpek türünü dikkate aldığınızda bu çok ciddi bir mesele olabilir.

Bunun yanında bu köpeğin acıya dayanma sınırı tahmin edemeyeceğiniz kadar yüksektir, yani etrafındaki çocukların kuyruk çekmesi, köpeğe şaplak atması gibi bazı türleri deli eden durumlar, bu köpeği sadece gıdıklamaktadır. Şaka bir yana, bu köpek, bu özelliği sayesinde olası saldırılarda, kan revan içinde kalsa bile, acı çektiğine dair hiç bir belirti göstermez (Tabi her şeyin bir sınırı vardır).

Bu köpekler yabancı köpeklerle karşılaştığında ve işler rayından çıktığında, hedefteki köpeğin boynuna atlama ve koca bir ısırık atma eğilimi içerisinde olurlar. O yüzden tekrar ediyorum, bu köpekleri daha bir iki aylıkken, mümkünse diğer köpeklerle arkadaş etmeye bakın. Agresif eğilimlerden köpeğinizi kurtarmanız, ileride karşılaşabileceğiniz olası problemleri en aza indirir. Son olarak sizlere tavsiyem bu köpeğe insanlara saygıyı öğretin. Dikkat edin de köpeğiniz insanların üzerine zıplayıp durmasın ve yürüyüşler sırasında sizin önünüzde yürümesin. Bu köpekler için sürüye hükmetmek doğal bir güdüdür ve bu köpekle birlikte olduğunuzda, sürü siz olursunuz ve o size hükmetmeye başlar, sakın buna izin vermeyin. Ondan üstün olduğunuzu kanıtlayın ki sizi dinlesin.

Pitbulların köpek dövüşlerinde kullanıldığını bilmeyen yoktur. Dövüşçü özelliği ön plana çıkarılmış vahşi bir pitbull, korkulması gereken bir tür olur ve o artık etrafında daha fazla düşman görmeye başlar. Lütfen eşe dosta hava atmak için bu köpeğe sahip olmayın. Köpeği sırf başkalarına hava atmak için diğer köpeklere kışkışlamayın. Lütfen sırf sert görünüyor diye, boynuna havalı bir isimlik, kalın bir zincir takmak için bu köpeklere heveslenmeyin. Lütfen bu köpeği hiç bir koşulda başıboş bırakmayın (diğer türler için de bu durum geçerlidir).


Şimdi hemen google!a köpeklere fısıldayan adam Cesar Milan yazın ve bu inanılmaz adamın köpekler üzerindeki inanılmaz hakimiyetine tanık olun. 


0 yorum:

Post a Comment

 
Copyright © 2013. Bilginti - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..