Bir başkadır benim Memleketim

Yazar Gökhan Asan on Tuesday, 16 April 2013 | 04:45

Türkiye'de yaşamak demek, muhteşem doğal güzelliklere sahip geniş bir coğrafyada yaşamak demek. Turistlerin dünyanın dört bir tarafından gelip karış karış gezdikleri coğrafyamızı biz ne kadar biliyoruz diye düşünmeden edemiyor insan. Dünya turuna çıkma imkanınız oldu mu bilmem ama eğer bir Türkiye turu yapmak istiyorsanız, eminim bu yazı size güzel bir rehber olacaktır.Türkiye'de mutlaka görülmesi gereken yerler :

Nemrut : Adıyaman'ın Kahta ilçesinde bulunan Nemrut, dev heykeller mekanı ismi ile de anılıyor. Doruk kısımlarında tümülüs adı verilen ve bir mezar üzerine toprak yığılması ile oluşan tümsek ile dev boyutlarda dinsel anıt kanıtlarının bulunduğu bölgedir. Kommagene uygarlığına ait kalıntıların da bulunduğu bölge, tarih meraklılarının mutlaka görmesi gereken bölgelerin başında geliyor.

Olimpos : Kumsalına oturduğunuz zaman dağın tepesinde ortaçağdan kalma kalenin kalıntılarını rahatça görebileceğiniz, sessiz, huzurlu ve caretta carettaların yumurtalarını bırakmak için seçtiği nadir kumsallardan bir tanesine sahip bir bölge. Roma ve Bizans döneminden kalma yapılar mevcut. Ayrıca Cirali'da üç bin yıldır yanan ateşi görmek istiyorsanız Olimpos'a mutlaka uğramalısınız.

Pamukkale : Denizli'de bulunan, Hierapolis kaynak sularının tepesine inşa edilmiş, kaplıcalar, karbonat minerallerinin oluşturduğu teraslar ve travertenlerin bulunduğu bölge. Pamukkale Unesco tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi'nde de yer almaktadır.

Uluabat Gölü : Bir diğer adı Apolyont Gölü olan, Bursa'da bulunan bu bölge'de gün batımı ve gün doğumu sırasında meydana gelen renk geçişlerini seyretmeye doyamayacaksnız. Göl içerisinde bulunan su yapısı itibari ile değişik su kuşlarının yaşamasına olanak sağlıyor. Göl içerisinde 21 çeşit balığın bulunduğu ise söylenenler arasında. Eğer bu bölgeyi gezme imkanınız olursa, gölün etrafında bulunan kervansaraylar, kiliseler, camiler ve eski tarz evleri gördüğünüzde zamanın farklılaştığına da şahit olacaksnız.

Şirince : Ege Bölgesinde bulunan, tarihi bir Rum köyü olan Şirince, Efes ve çevresinde yaşayanların sivrisineklerden kaçmak amacı ile kurdukları yerleşim yeri olarak biliniyor. Şirince evlerine baktığınız zaman 19. yüzyıl mimarisini görebilirsiniz. Bölgede bulunan üzüm bağları sayesinde şirince şarapları da oldukça ünlüdür.

Saklıkent : Türkiye'nin en büyük kanyonudur. Adeta gökyüzü ile birleşen kayalar arasından fışkıran buz gibi sular Karaçay nehrini oluşturur. Jeep safari, dağcılık ve eğer buz gibi suyuna dayanabilirseniz yürüme aktivitelerinin yapılabileceği çok güzel bir bölge.

Uzungöl (Trabzon) : Bölge trekking, kuş gözlem ve botanik turlarının yapılmasına olanak sağlamaktadır. Yeşilin her türlü tonunu görebileceğiniz bölgede yayla havasını doyasıya yaşayabilirsiniz. Civar köylerde bulunan tarihi evler bölgenin tarihi mirası hakkında bilgiler verecektir.

Kapadokya : Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan 'güzel atlar diyarı' Kapadokya. Türkiye'de oksijen nerede bol diye düşünüyorsanız ve erozyon ve rüzgar sayesinde oluşan yapılara bir de balon ile yukarıdan bakmak istiyorsanız, Kapadokya bölgesi mutlaka görmeniz gereken yerler listenizin başında yer almalı.
0 yorum:

Post a Comment

 
Copyright © 2013. Bilginti - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..