iPhone ve virüs problemi

Yazar Gökhan Asan on Monday, 25 March 2013 | 14:53

İnternette onbinlerce, belkide bunun onbin katı, virüs olduğunu ve bunların işletim sistemlerine bir şekilde musallat olduğunu ve ciddi zararlar verdiğini düşünürseniz, iPhone kullanıcılarının virüs tehditlerine karşı olası kaygılarını anlamak çok zor değil.

Her cihaz er ya da geç virüsleri tadacaktır

Peki virüsler cihazıma saldırabilir mi?


İşin teknik kısmına bakıldığında cevabım evet, virüs tehtidi olacaktır, olması olasıdır. Bu tehtide maruz kalabilecek aygıtlara iPod, ve iPad' leri de ekleyebilirsiniz çünkü özünde aynı işletim sistemlerini kullanırlar. Neyse, olay şu, şu an için elinizdeki iPhone'un bir yerlerden virüs kapma olasılığı oldukça düşük. Piyasada mevcut olan virüslerin bir çoğu güvenlik araştırmacıları tarafından, konsept olarak oluşturulmuştur ve geriye kalan az bir avuç virüste sizlere çok ciddi tehdit yaratmaz. Tabi bu risk çok az derken yanlış anlaşılmasın, eğer jailbreak diye adlandırılan, iPhone açıklarından yararlanarak yapılan hackleme işlemlerine bulaşmadıysanız durum kontrol altında, aksi halde hacklenmiş cihazlar ki bunlara az önce ifade ettiğim gibi aynı işletim sistemini kullanan iPod dokunmatik, or iPad de dahildir her zaman ciddi sonuçlar doğurabilecek virüs saldırılarına maruz kalacaktır. Bunlar arasında en sık karşılaşacağınız da solucanlardır (worm).

solucanlar (worm) en yaygın iPhone virüsüdür

Peki güvenliğim için bir iPhone virüs programı edinmeli miyim? 


Şu an için mevcut virüsler, cihazınıza belli bir hacklenme uygulanmadıysa açıkçası bir risk arz etmiyor. Zaten şu an için piyasada iPhone için dizayn edilmiş ciddi bir virüs programı yok, McAfee adlı antivirüs programları üreten ve bir çoğunuzun ismine oldukça aşina olduğunuz şirket bir uygulamayı geliştirmek ile meşgul ama henüz piyasada değil. Zaten şunu unutmayın, çok ciddi sıkıntılar olsa piyasada bolca opsiyonunuz olurdu ki buda şu anlama geliyor daha uzun bir süre virüs mirüs derdiniz yok.

Ama siz yinede bilmediğiniz, imzasına onay almadığınız hiçbir uygulamayı indirmeyin, çok fazla karanlık işlere de bulaşmayın.......

0 yorum:

Post a Comment

 
Copyright © 2013. Bilginti - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..