Köpeklerde Kulak Temizliği

Yazar Gökhan Asan on Tuesday, 30 December 2014 | 04:53

Köpeğinizin genel temizlik uygulamalarına kulak temizliğini de ekleyin. Bütün köpeklerin zaman zaman kulaklarının temizlenmesi gerekmektedir, bu kimi zaman haftada bir kez yapılacak bir işlemken, bazı köpek türlerinde bu sıklık artabilir, ve köpeğin türüne göre daha komplike bir hal alabilir. Köpeklerin kulakları oldukça kompleks bir yapıya sahiptir. Kulağın dış yüzeyi bazı köpek türlerinde yatık, bazılarında ise dik konumdadır. Kulak kanalları kafalarının bir tarafına doğru yol alır ve bu kanal deri kaplıdır, yine yol boyunca kıkırdak dokular vardır.

Bu kanal boyunca kulak kiri ve bazı diğer maddeleri üreten bezler mevcuttur. Bu kanalın sonunda kulak zarı vardır ve sırasıyla orta kulak ve iç kulak bu kanal boyunca yerlerini alır. İşte bu bölgede duyma ve denge ile ilgili yapılar bulunur.

Neden köpeğimin kulağını temizlemeliyim?

Şimdi şu bir gerçek, kulak kiri ve diğer maddeler kulağın ilgili yerlerinde rahatlıkla birikir, bunda korkulacak bir şey yok, asıl sıkıntı böyle bir durumda kulağa müdahale etmemektir. Çünkü;

Kulaktaki kanalda biriken  kir, pas iritasyona neden olabilirken, bunun bir adım ötesinde kulak enfeksiyon riski de artar. İşte bu nedenden özellikle uzun, yatık kulaklı, tüylü köpeğe sahip olanların bir kat daha fazla dikkatli olmasında fayda vardır. Bunun yanında bazı köpek türlerinin (Cocker Spaniels, Basset Hound),  kulak kanallarında bulunan bezler aşırı kulak kiri salgıladığından, kulak temizliği özellikle bu türlerin sahipleri için daha fazla anlam ifade etmelidir. Kulak enfeksiyonu deyip geçmeyin, içerisinde bakteri biriken bir kulak kanalı, köpeğin kulağında epey bir ağrı yapar, kaşıntı ise cabası, Allah korusun, enfeksiyon her yere sıçrayabilir ve sonuçta orta ve iç kulak iltihapları gerçekleşebilir ve köpekte doğal olarak duyma ve denge sorunları oluşur.

Uzun, tüylü kulaklar.....
İşte tam da bu noktada köpeğinizin kulağını düzenli olarak temizlediğinizde enfeksiyon riskini ciddi anlamda aşağıya çektiğinizi söylemek isterim. Doğru araç gereç kullanıldığında (burası çok önemli, çay kaşığı falan kullanmayın), köpeği kulak kirlerinden kurtarabilir, ve köpeğin kulak içine daha fazla hava girmesini ve kulağın daha kuru kalmasını sağlayabilirsiniz. Tabi köpeğin kulağını temizlemek için en doğru ürünü seçerken ilk yapmanız gereken veterinerinizle iletişim halinde olmak.Köpekler için kulak temizleme malzemeleri (Sadece tavsiye, veterinerinizle görüşmekten çekinmeyin!!!!)

- Kulak temizleme solüsyonu
- Pamuklu kulak çöpleri
- Cımbız (kıllara karşı ufak bir önlem)
- Ucu pamuklu, yumuşak aletler (pille çalışanları var)
- Temiz havlu

Köpeğin kulağını nasıl temizlemeliyim?

Bana sorarsanız kulak temizleme işlemini banyodan hemen önce yapın. Köpeğin kulağını kaldırın ve kulak açıklığından bir iki damla temizleme solüsyonundan damlatın. Sonra köpek kafasını sağa sola hareket ettirip bütün her şeyi berbat etmeden önce, kulağının tam orta kısmına güzelce masaj yaparak sıvının daha derinlere ulaşmasına yardımcı olun. Toplamda 5- 10 saniye yapılan bu işlem sonrasında bırakın köpeğiniz kendinden geçsin, havluların bu nokta da işinize çok yarayacağınızı unutmayın. Köpek kendine geldiğinde pamuklu aparatları alın elinize ve kulak kanalını temizlemeye koyulun, sakın ha kulak çöpünü, kanalın dibine kadar sokmaya çabalamayın, kulak zarına ciddi hasar verebilirsiniz. Elinizdeki her neyse sabırlı olun.......

0 yorum:

Post a Comment

 
Copyright © 2013. Bilginti - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..