Sağlık Koşulları

Yazar Gökhan Asan on Friday, 25 April 2014 | 06:50

İnsanlar, yaşları ilerledikçe gözlerinde görme kaybı ve küçük küçük de olsa bulanıklıklar yaşarlar. Bu kayıpları önleyebilmek için yapmanız gereken şey göz tedavisi olmanızdır. Bunların başında da yaşa bağlı olarak gelişen presbiyopi, yakını görememe tehlikesi ortaya çıkar.

Kitap veya gazete okurken, televizyon seyrederken, araba kullanırken minik yazıları okurken gözünüz zorlanır ve okumakta güçlük çeker. Bu rahatsızlık genel olarak 35, 40 yaşlarında başlayarak 65'li yaşlara kadar devam eder. Bu yüzden bu hastaların tedavi olması gerekmektedir. Lazerle yakın görme tedavisi için uygulanan supracor yöntemi, lasik denilen, daha önceden hipermetrop, miyop ve astigmatı düzeltmek için kullanılan tekniğin benzeri, hatta aynısı kullanılarak tedavisi yapılır. Bu işlem, excimer laser denilen cihaz kullanılarak yapılır.

Bu tedavi bir göz için ortalama 3-4 dakika sürmektedir. Lazerle göz tedavisi riski bulunan bir ameliyat yöntemi değildir. Tam tersine çok kısa süren ve kolayca yapılan bir tedavidir. Görme kaybı ya da ciddi bir hasar bırakma gibi bir tehlikesi de yoktur. Gözde uyuşturma işlemi damlayla yapılır. Tedavi sırasında ve sonrasında ağrı olmaz. Sadece lazerin yapıldığı gün, kişinin sokağa çıkmadan, televizyon seyretmeden ve duş yapmadan evde dinlenmesi gerekir.

Supracor'dan sonra geçici olarak uzak görüşünde kısa bir sürede olsa bulanıklık yaşanabilir. Araba kullanmakta zorlanan hastalara geçici bir küçük gözlük verilebilir. Ancak hastaların büyük bir çoğunluğunda da böyle bir ihtiyaca duymadıkları görülmüştür. Birkaç hafta içinde göz kendini toparlamaya başlar. 1. ayda daha net, 2. ayda biraz daha net olarak görmeye başlar ve birkaç ay içinde de netlik sabitlenir. Nasıl Supracor bu tarzda gözde sorunlar yaratıyorsa bel fıtığı da yine aynı şekilde insanın belinde büyük sorunlar çıkarmaktadır. Bel fıtığı tedavisi şekillerine baktığımız zaman birçok tedavi şekli vardır. Bunlar herkesin hastalığına göre değişmektedir. Sizde kendi bel fıtığınızın aşamasına göre bir tedavi alırsınız. Bel fıtığının olmazsa olmaz çözümü ise kesinlikle ama kesinlikle ameliyattır. Ancak ameliyat olarak kesin bir çözüme kavuşabilirsiniz. Ameliyat sonrasında 1 hafta 10 gün dinlendikten sonra eskisinden çok daha iyi olduğunuzu gözlerinizle göreceksiniz.

0 yorum:

Post a Comment

 
Copyright © 2013. Bilginti - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..