Ayak nasırı nedenleri ve tedavisi

Yazar Gökhan Asan on Monday, 27 May 2013 | 08:47

Nasır kısaca deride meydana gelen kalınlaşma olarak tanımlanır. Kalınlaşan derinin dip kısımlarının sinir uçlarıyla temas halinde olmasından dolayı acı verir. Kalınlaşan ölü deri hücreleri birikir. Biriken deri hücreleri, sonrasında protein tabakası oluşturur ve bu tabaka ilerledikçe nasırın altındaki hücrelerde iltihap oluşturur ve bu iltihapta ağrının artmasına neden olur.

Nasırın nedenleri, nasır neden oluşur ?

Nasır oluşumunun asıl nedeni, nasırlı bölgeye vücudun yardım etmek istemesidir. Yani, sürtünme ya da baskı nedeniyle vücudumuzun herhangi bir yerinde tahriş meydana geldiğinde, cildimiz o bölgeyi korumak için deriyi kalınlaştırır.

Peki bu basınç ve sürtünme hangi durumlarda meydana gelir ?

 1. Ayak yapısına uygun olmayan ve ayağı çok sıkan ayakkabılar giymek. (Dar ayakkabı aynı zamanda tırnak batmasına da neden olmaktadır. Tırnak batması ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.)
 2. Ayakların çok fazla havasız kalması.
 3. Ayak yapısının kemikli olması.
 4. Uzun süre ayakta kalan bayanların topuklu ayakkabı tercih etmesi.
 5. Ayak parmaklarında oluşan yıpranmalar.
 6. Uzun süre çıplak ayak ile yere basmak.
 7. Yürüyüş bozukluğu, yanlış basma biçimi

Nasır tedavisi : 

Nasır tedavisi oldukça basit ve evde uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Fakat ileri boyutlarda meydana gelen ve aşırı ağrı oluşturan nasırların bir hekim kontrolü altında tedavi edilmesi gerekir. Nasırı evde tedavi etmek için kullanılan en sağlıklı ve kolay yöntemlerden bir tanesi ponza taşı kullanmaktır. Nasırlı bölgeyi bir ponza taşı yardımı ile temizleyerek ölü hücrelerinden arındırabilirsiniz. Ya da eczanelerde satılına nasır bantlarını kullanabilirsiniz.


Nasır oluşumunu engellemek için yapılacaklar :

 1. Ayaklarınızı nemlendirin.
 2. Ayakkabılarınızı seçerken dikkatli davranın, ayağınızı sıkıştıracak ve baskı yapacak ayakkabılar tercih etmeyin.
 3. Ayaklarınızı ve özellikle parmak aralarını iyice kurulayın.
 4. Pamuklu çoraplar tercih edin ve ayağınız terlediği zaman çoraplarınızı değiştirin. (Nemli çoraplar ayak kokusuna da neden olabilir. Ayak kokusu ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.)
 5. Ayakkabılarınızın ön kısmının yuvarlak olmasına ve fazla topuklu olmamasına dikkat edin.
 6. Ayaklarınızı havalandırın.
 7. Ayak temizliğine dikkat edin.
 8. Ortopedik ayakkabı kullanarak, ayakta kaldığınız süre boyunca ağırlığınızın ayak tabanlarına eşit dağılmasını sağlayın.

0 yorum:

Post a Comment

 
Copyright © 2013. Bilginti - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..