Kivinin Faydaları

Yazar Gökhan Asan on Tuesday, 11 February 2014 | 11:51

Kivinin faydaları saymakla bitmez
İçerisinde turunçgillerden daha fazla C vitamini barındıran kivi, insan vücudu için gerekli olan bir günlük C vitamini karşılama özelliğine sahip. İçerisinde C vitaminin yanı sıra A vitamini, B1 ve B2 vitamini barındıran kivi ayrıca, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve demir gibi mineraller de içerir. Anlayacağınız kivideki vitaminler saymakla bitmez. İçerdiği besin değerleri ile insan sağlığı için çok önemli bir meyve olan kivinin faydalarını bir başlık altında toplamak gerekirse;

Kivinin Faydaları :

 1. Lif bakımından çok zengin bir meyve olan kivinin 100 gramında 3.4 gram lif bulunur. Bol lif içeriği sindirimi kolaylaştırır ve bağırsaklarda bulunan iyi huylu bakterilerin artmasına yardımcı olur.
 2. Lif açısından zengin olması nedeni ile kolon kanserini engellemede yardımcıdır. Uzmanlar liflerin içerisinde bulunan asitlerden bir çeşidinin, kanserin aktif hale gelmesini sağlayan genleri engellediğini açıklamıştır.
 3. İçerisinde bulunan bol C vitamini sayesinde grip ve nezle tedavisinde ve bu hastalıkların önlenmesinde oldukça faydalıdır.
 4. Kan inceltici etkisi bulunan kivi, kandaki yağ düzeyini düşürür ve kan basıncını düzenler.
 5. İyi kolestrol oranı seviyesini artırırken, kötü kolestrol oranının düşmesine yardımcı olur.
 6. Kalsiyum açısından da zengin olan kivinin, yatmadan bir saat önce tüketildiğinde uyku kalitesinin artmasına da yardımcı olduğu açıklanmıştır.
 7. 1 adet kivide sadece 42 kalori bulunur. Bu yüzden kivi diyet listelerinde de kullanılan bir meyvedir.
 8. Kan sulandırıcı etkisi bulunduğu için, kalp ve damar sağlığı için faydalıdır.
 9. Nefes açıcı özelliği sayesinde astım hastaları için faydalıdır.
 10. Kansızlığa ve mide hastalıklarına iyi gelir.
 11. Cildi güzelleştirir. Kılcal damar yapısını kuvvetlendirir.
 12. Kivi meyve olarak kullanılacağı gibi cilde maske olarak da kullanabilirsiniz. İnce dilimlenmiş kivileri cildinize koyduğunuzda, cildinizin nemlendiğini fark edeceksiniz.

0 yorum:

Post a Comment

 
Copyright © 2013. Bilginti - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..