YAZ SICAĞINDA MAKYAJ

Yazar Gökhan Asan on Monday, 19 August 2013 | 04:40

Kavurucu sıcaklarda makyaj yapmak... Kadınların işi gerçekten zor. Kışın bile makyaj malzemelerini yüzde tutmak beceri istiyorken, yazın terleme, kuruma etkisiyle bu iş iyice kabusa dönüşüyor değil mi? Durun, panik yok. Sadece doğru yöntemi ve araçları doğru kullanmayı öğrenmeniz gerekiyor. Böylece yazın sıcak sıkıntısına makyaj sıkıntısını eklememiş olacaksınız.

Yazın makyaj yapmanın ilk püf noktası, güneşten koruyucu ürünler seçmektir. Örneğin, fondöteniniz, dudak parlaktıcınız, rujunuz güneş koruyucu özellikte olabilir. Böylece makyaj yapmadan önce ayrıca güneş koruyucu krem sürmek zorunda kalmazsınız. Mesela Clinique güneş koruyucu ürünler açısından bol seçeneğe sahiptir. Güneşten korunmak sadece yanma ihtimaliniz olduğu için değil, yaşlanmayı geciktirmeniz ve kanser riskini azaltmanız için gereklidir. Çünkü güneş kısa sürede belli etmese de cildi önemli oranda tahrip eder. Lekelenmelere ve kırışıklara yol açar. Ayrıca ultraviyole ışınlar da siz farkında olmadan kanser riskinizi arttırır.

İkinci önemli nokta ise nemlendiricidir. Yine nemlendiricili fondöten sayesinde, fazladan nemlendirici sürme zahmetinden kurtulabilirsiniz. Yağlı cilde sahip olsanız bile nemlendiriciye ihtiyacınız vardır. Çünkü nem ve yağ aynı işlevi görmez. Eğer nemlendiricisiz ürünler kullanıyorsanız mutlaka yüzünüzü temizledikten sonra, makyaja başlamadan önce nemlendirici bir ürün kullanmalısınız. Cilidiniz böylece nefes alacaktır.

Gelelim yüzünüze renk katacak aşamalara. Yazın yapılcak günlük makyajın sırrı olabildiğince hafif olmasındadır. "Mümkün olduğunca az malzeme kullanın" demek oluyor bu. Yüzünüzde sinirinizi çok bozan bir yüz kusurunuz yoksa fondöten kullanmayın. Bildiğiniz gibi pudra, fondötenin bozulmasını ve parlamasını önlediği için, fondöten kullanmak demek, aynı zamanda pudra kullanmak zorunda olmak demektir. Ne kadar az fondöten, o kadar rahat bir yaz!

Gözler de yaz için çok önemlidir. Göz makyajı göz yaşıyla ya da terlemeyle çabucak bozulabilir. Fardan ve eyelinerdan olabildiğince kaçınmak gerekir bu yüzden. Kalıcı rimel genellikle yeterli olur. Ama daha renkli ve dikkat çekici makyaj sevenlerdenseniz, renkli far yerine, renkli rimel ya da renkli kalem kullanabilirsiniz. Bunlar, fara göre taşınması çok daha kolay malzemelerdir.

Dudaklarınız içinse çok koyu renkli ve yağlı ruj kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Onun dışında her zamanki gibi, ince dudaklıysanız dolgunlaştırıcı bir ürün tercih edebilir ya da her koşulda, sadece parlatıcı sürüp dışarı çıkabilirsiniz. Hatırlatalım: Dudak ürünlerinizin de nemlendirici ve güneş koruyucu özellikte olması gerektiğini unutmayın! Biliyorsunuz ki cilt yaşlanması göz çevresinden ve dudaklardan başlar. Dudakların nemsiz ve güneşe fazla maruz kalması kurumalarına, kırışıklara, lekelenmlere yol açar.

Allık yaz için bir diğer kurtarıcıdır. Fondöten ve pudra kullanmadıysanız , makyaj yapmayı çok sevmiyorsanız, yüzünüze sadece renk katmak istiyorsanız allık sizin için ideal üründür. Birkaç darbeyle yüzünüze neşe gelir! Örneğin, Clinique pembe allık içinizi rahatlatacaktır. Allıklardan da nemlendiricili olanları tercih edebilirsiniz. Ancak allık genellikle tüm yüze değil, özellikle yanaklara uygulandığı için, (sadece allık kullanacaksanız) allığın altına nemlendirici sürmelisiniz. İşte bu kadar!

0 yorum:

Post a Comment

 
Copyright © 2013. Bilginti - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz kopyalama yapılamaz!..